Aktualnie sterowniki PLC to urządzenia, bez których nie wyobrażamy sobie nowoczesnej fabryki. Sterowniki używane są głównie w liniach produkcyjnych, maszynach pakujących gotowe wyroby, autonomicznych robotach mobilnych czy też obrabiarkach sterowanych numerycznie. Pojęcie sterownik PLC stosunkowo często pojawia się w internecie i posiada wiele różnych definicji. W tym artykule zostaną przedstawione dwa rodzaje definicji. Jedna z nich to definicja książkowa sformułowana na podstawie literatury w jedną spójną definicję, natomiast druga jest z normy PN-EN 61131-1:2004.
Sterownik PLC – definicja z literatury technicznej
Programowalne sterowniki logiczne inaczej nazywane sterownikami programowalnymi są to szeroko rozumiane komputery przemysłowe. Określa je się również skrótem PLC, czyli z języka angielskiego Programmable Logic Controllers. Sterowniki PLC pod nadzorem systemu operacyjnego czasu rzeczywistego wykonują działania, takie jak:
- zbieranie pomiarów za pomocą modułów wejściowych analogowych
i cyfrowych nadajników sygnału, różnego rodzaju czujników, urządzeń pomiarowych, np. przyciski, styki pomocnicze przekaźników, potencjometry, - wykonywanie programu napisanego przez użytkownika zawierającego algorytmy sterowania i przetwarzania danych dotyczących danego procesu bądź maszyny,
- generowanie sygnałów sterujących, na podstawie których otrzymuje się wyniki z realizacji danego programu, a także przekazania ich za pomocą modułów wyjściowych na urządzenia i elementy wykonawcze.
Sterowniki programowalne dają nam także możliwość transmisji danych za pomocą specjalnych modułów i łączy komunikacyjnych oraz realizację funkcji diagnostyki sprzętowej i programowej.
Definicja sterowników PLC zgodna z normą
W normie PN-EN 61131-1:2004 zdefiniowano sterowniki programowalne jako cyfrowy system elektroniczny do stosowania w środowisku przemysłowym, który posługuje się pamięcią programowalną do przechowywania zorientowanych na użytkownika instrukcji w celu sterowania przez cyfrowe lub analogowe wejścia i wyjścia szeroką gamą maszyn i procesów.
Sterownik PLC – definicja książkowa a zgodna z normą
Jak można zauważyć wyżej przytoczone definicje sterowników PLC są napisane trochę innym językiem. Jednakże ich znaczenie jest dokładnie takie samo. Definicja, która pojawia się w książkach oraz stronach internetowych związanych z automatyką przemysłową czy sterownikami programowalnymi, może być stosunkowo łatwiejsza do zrozumienia przez osoby całkowicie niezwiązane z tą dziedziną.