iProgram.pl

iProgram

Pierwszy programowalny sterownik

Historia sterowników programowalnych sięga lat 60. XX wieku. Pierwsze sterowniki wbrew pozorom mocno przypominają teraźniejsze konstrukcje programowalnych sterowników logicznych – PLC. Zapraszamy do artykułu, w którym dowiesz się, jak wyglądały prace nad pierwszym sterownikiem PLC, jaki to był jego model oraz czy odniósł on sukces na świecie.

Prace nad pierwszym sterownikiem PLC

Grupa inżynierów z firmy General Motors (GM) z działu Hydramatic rozpoczęła prace nad pierwszym sterownikiem programowalnym w 1968 roku. Celem ich prac było wyeliminowanie wysokich kosztów, które wynikały z mało elastycznych układów stycznikowo-przekaźnikowych. Początkowe założenia inżynierów obejmowały w szczególności:

  • konkurencyjność cenową w stosunku do zastosowania układów przekaźnikowych,
  • zdolność do lepszej pracy w warunkach przemysłowych,
  • zastosowanie mniejszych gabarytów w stosunku do układów przekaźnikowych,
  • możliwość szybkiej wymiany uszkodzonych modułów poprzez modułową budowę,
  • możliwość wielokrotnego użycia,
  • łatwość programowania sterownika dla personelu technicznego zakładu.

System sterowania, obejmujący powyższe założenia, pozwoliłby skrócić czasy przestojów oraz zapewniałby dużą i prostą możliwość rozbudowy sterowania już istniejących maszyn i całych procesów produkcyjnych. Warto dodać, że wiele informacji dotyczących pierwszych sterowników jak i założeń inżynierów z GM jest dobrze opisane w książce “Programmable Controllers: Theory and Implementation” napisanej przez L. A. Bryan i E. A. Bryan.

Modicon model 084 – pierwszy programowalny sterownik

Za pierwszy programowalny sterownik uznaje się zaprojektowany przez Dicka Morleya w 1969 roku, Modicon model 084. Sterownik ten pozwolił zastąpić wcześniejsze układy przekaźnikowo-stycznikowe. Nazwa Modicon to skrót od słów Modular Digital Controler – Modułowy Cyfrowy Kontroler, a liczba 084 oznacza 84 projekt.

Na poniższej fotografii w samym centrum zaprezentowany jest sterownik Modicon 084, natomiast obok niego są jego konstruktorzy. Od lewej strony Richard „Dick” Morley, Tom Boissevain, George Schwenk i Jonas Landau. Należy podkreślić, że gabaryt tego modelu Modicona jest kilkunastokrotnie większy od współczesnych urządzeń tego typu.

Richard Morley, Tom Bossevain, George Schwenk and Jonas Landau
Modicon 084 i jego konstruktorzy Richard Morley, Tom Bossevain, George Schwenk i Jonas Landau (Źródło: www.microcontrollertips.com/programmable-logic-controllers-evolution-history/)

Sterownik Modicon 084 spełniał założenia, takie jak:

  • modułowość,
  • możliwość dalszej rozbudowy,
  • możliwość zastępowania przekaźników,
  • łatwość użytkowania w środowisku produkcyjnym,
  • nieduża wielkość w stosunku do szaf sterowniczych z przekaźnikami.

Godnym uwagi jest fakt, że większość założeń GM Hydramatic zostało w tym modelu sterownika spełnione.

Sukces pierwszego sterownika Modicon 084

Pierwszy sterownik otworzył drzwi do rozwoju całkowicie nowej technologii sterowania. Modicon 084 był olbrzymim osiągnięciem technologicznym, a oprócz tego okazał się niezwykle solidny i niezawodny. Na dowód tego prawie 3 dekady od pierwszego wdrożenia, znajdował się aż w ponad 100 fabrykach na całym świecie. Sektor motoryzacyjny w Stanach Zjednoczonych zaczął stosować tę technologię jeszcze pod koniec lat 60. XX wieku. W 1971 roku wykorzystywano ją także w dużej firmie wydobywczej ulokowanej w Brazyli. Co istotne, centralna jednostka Modicon 084 posiadała 1 kB pamięci i była w stanie obsługiwać 128 wejść i wyjść.

Scroll to Top