Co warto wiedzieć o książce „Programowanie sterowników przemysłowych” Jerzego Kasprzyka?
Książka „Programowanie sterowników przemysłowych” dr. hab. inż. Jerzego Kasprzyka prezentuje ujednoliconą i spójną koncepcję programowania sterowników PLC. Co istotne, autor oparł tę koncepcję na definicjach i zaleceniach międzynarodowej normy IEC 61131 Programmable Controllers. Norma ta przyjęta jest w Polsce jako norma uznaniowa PN-EN 61131(U) Sterowniki programowalne.
Profesor Jerzy Kasprzyk przez wiele lat prowadził zajęcia dydaktyczne i kursy specjalistyczne z tematyki programowania sterowników oraz ich zastosowania praktycznego. Dzięki zebranym doświadczeniu w czytelny sposób przedstawił podstawy, zasady oraz przykłady sterowników PLC. Warto dodać, że zalecenia zawarte w normie IEC 61131 są ukazane w książce jako rozwiązania modelowe, które stanowią wzorzec dla przyszłych systemów programowania sterowników PLC. Ponadto zawiera ona stosunkowo krótki opis zasad korzystania z pakietu Concept, czyli wybranego narzędzia do programowania sterowników.
„Programowanie sterowników przemysłowych” – dla kogo?
Książka “Programowanie sterowników przemysłowych” jest w szczególności przeznaczona dla studentów kierunków technicznych, takich jak automatyka i robotyka. Będzie ona także idealna dla osób zainteresowanych zastosowaniem programowalnych sterowników logicznych. Może być także poradnikiem dla programistów.
Czy polecamy książkę o programowaniu sterowników przemysłowych Jerzego Kasprzyka?
Wiedza w książce „Programowanie sterowników przemysłowych” J. Kasprzyka jest przekazana w ustandaryzowany sposób i zapoznaje czytelnika z normą IEC 61131. Dla istotnych pojęć oraz określeń są w niej podane ich angielskie odpowiedniki. Jest to istotne ze względu na język narzędzi programowania czy dokumentacji technicznej. Ponadto na tle innych książek wyróżnia ją umożliwienie czytelnikowi praktycznego zapoznania się z zasadami programowania sterowników zgodnymi z zaleceniami IEC 61161-1. Wersję demonstracyjną programu połączoną z symulatorem kilku rodzin sterowników Modicon udostępniła na potrzeby tej książki firma Schnei.