iProgram.pl

iProgram

Rozwój sterowników w latach 60. i 70. XX wieku

Sterowniki programowalne zyskały bardzo dużą popularność już na samym początku lat siedemdziesiątych XX wieku. Od tamtych czasów są one nieodłączną częścią systemów automatycznego sterowania. W artykule tym dowiesz się, jaki sterownik jest następcą Modicona 084, co wpłynęło na rozwój sterowników w latach 60. i 70. XX wieku oraz czy Intel 8080 w polskim wykonaniu odniósł sukces.

Modicon 184 – następca pierwszego sterownika

Następcą pierwszego programowalnego sterownika, czyli Modicon 084, jest Modicon 184. Model ten został znacznie zmniejszony względem swojego poprzednika, dzięki czemu stał się on dużo bardziej przystępny i praktyczniejszy. W wielu źródłach jako data skonstruowania tego urządzenia widnieje rok 1973. Należy podkreślić, że informacje dotyczące pierwszych sterowników PLC są bardzo szczątkowe i wiele książek czy też stron internetowych sobie wzajemnie zaprzecza. Może to wprowadzać wiele osób w błąd. Poniższa fotografia przedstawia sterownika Modicon 184.

Modicon 184
Modicon 184 (Źródło: Theorin A., Romero Segovia V., „A Short History About PLC and DCS”)

Warto zauważyć, że sterownik ten można do dziś nabyć na portalach aukcyjnych nawet w fabrycznie nowym stanie.

Rozwój sterowników w latach 60. i 70. XX wieku

W latach 60. powstał tylko jeden sterownik – Modicon 084. Rozwój programowalnych sterowników logicznych nasilił się w latach 70. XX wieku. Przyczyniły się do tego firmy, takie jakie:

  • Modicon,
  • Allen-Bradley,
  • General Electric,
  • Omron,
  • Siemens.

Każda z powyższych firm stworzyła przynajmniej po jednym sterowniku w tamtych czasach.

Data Firma Model
1969 Modicon Modicon 084
1970 Allen-Bradley PMC – Programmable Matrix Controller
1971 General Electric PC-45
1972 Omron Sysmac-MIR
1973 Siemens Simatic S3

Pierwszym zadaniem programowalnych sterowników było zastąpienie układów przekaźnikowo-stycznikowych w urządzeniach sterowania sekwencyjnego, krzywkowego lub bębnowego, a także sterowania logicznego. Dlatego też w ich angielskiej nazwie znajduje się słowo Logic, które ma właśnie to podkreślić. Poprzez system sterowania logicznego należy zrozumieć taki system, w którym stany sygnałów wyjściowych są funkcjami stanów sygnałów wejściowych przy zastosowaniu reguł algebry Boole’a.

Przełomowy moment w historii sterowników

Kolejnym niezwykle przełomowym momentem w historii sterowników programowalnych był rok 1974. Sterowniki zostały wtedy wyposażone w czasomierze, liczniki, a także wprowadzono możliwość dokonywania arytmetycznych operacji na liczbach. Sterowniki programowalne były rozbudowane o kasety sterowania zdalnego już w 1976 roku. Umożliwiły one monitorowanie oraz stosowanie wejść i wyjść (Input/Output, I/O) rozproszonych nawet na obszarze kilkuset metrów od jednostki centralnej.

Firma Allen-Bradley w roku 1977 jako pierwsza w historii użyła w sterownikach PLC mikroprocesora Intel 8080. Zamontowano dodatkowy układ, który specjalizował się (układ specjalizowany) w konkretnych zadaniach. W przypadku firmy Allen-Bradley dawał on możliwość dodatkowego koprocesora dla operacji bitowych. Zabieg dołożenia dodatkowego procesora stosowało się, dlatego że główny procesor mógł nie obsługiwać takich operacji lub obsługa ich zajęłaby za dużo czasu. Mikroprocesory firmy AMD w sterownikach pojawiły się trzy lata później, czyli w 1980 roku, wtedy też zaczęto używać komputerów, aby programować sterowniki.

Intel 8080 w polskim wykonaniu

Polska wersja mikroprocesora Intel 8080 została wykonana przez firmę CEMI (Naukowo-Produkcyjne Centrum Półprzewodników), MCY 7880. Układ ten pochodzi z początkowych lat produkcji, ponieważ nie widnieje na nim data wyprodukowania. CEMI początkowo miało problemy z uruchomieniem swojego procesu w pełni, dlatego rdzeń krzemowy w środku pochodzi prawdopodobnie z ZSRR.

Mikroprocesor MCY 7880 produkcji CEMI
Mikroprocesor MCY 7880 produkcji CEMI

Pomimo sukcesu, jakim było zaprojektowanie tego układu, problemem stała się jego produkcja na skalę przemysłową. Rozmiar struktury układu, a także wpływ negatywnych czynników zewnętrznych na proces produkcji sprawia, że uzysk w pełni funkcjonalnych struktur był prawdopodobnie dość niewielki. Miało to w szczególności wpływ na ostateczną cenę jednostkową za taki układ. Prawdopodobnie z tego też powodu w pewnym czasie zdecydowano się na montowanie w układach gotowych struktur układu KR580BM80 zakupionych w ZSRR. Z pewnością taka sytuacja dotyczy części starszych układów, które na obudowie nie mają daty produkcji, tak jak w przypadku układu ze zdjęcia powyżej.

Jeśli jesteś zainteresowany historią CEMI, czyli Naukowo-Produkcyjnego Centrum Półprzewodników, to zapraszamy do naszego artykułu na ten temat.

Scroll to Top