iProgram.pl

iProgram

Sterowniki PLC – zasada działania

Każde urządzenie pracuje zgodnie z pewnymi założeniami konstruktora, programisty lub po prostu użytkownika, którym jest każdy z nas. Praca urządzeń odbywa się w pewien określony sposób. Tak też jest ze sterownikami. Sterownik PLC jako mózg maszyny posiada pewien cykl pracy, według którego odbywa się praca tego urządzenia w sposób cykliczny. W artykule znajdziesz w szczególności informacje o tym, jakie fazy ma cykl pracy sterownika.

Praca programowalnego sterownika logicznego

Sterowniki programowalne pracują zgodnie z określonym programem sterującym. Program to ciąg rozkazów logicznych, sterujących pracą urządzenia. Rozkazy to pojedyncze zadania sterownika i są one najmniejszymi częściami programu sterującego. Kolejność poszczególnych rozkazów jest istotą działania sterownika, a co za tym idzie też całego układu sterowania. Wszystkie rozkazy składają się z operacji, które określają rodzaj realizowanej funkcji logicznej, a także argumentów, które też nazywa się operandami, definiujących sygnały wyjściowe i wejściowe sterownika, powiązanych wzajemnie funkcjami logicznymi. Aktualny adres rozkazu zostaje wstawiony automatycznie w momencie tworzenia programu zaraz po wywołaniu oraz zatwierdzeniu określonego rozkazu. Wszystkie operacje oznaczają połączenia sygnałów, które są niezbędne, aby program działał poprawnie. Można rozróżnić specjalne funkcje oraz połączenia podstawowe

Cykl pracy sterownika PLC – jakie fazy?

Zasadę działania sterownika można szczegółowo przedstawić za pomocą kilku kroków określających poszczególne fazy cyklu pracy PLC. Pełen cykl pracy sterownika PLC składa się z następujący etapów:

  • inicjalizacja sterowania, cyklu,
  • odczytanie sygnałów wejściowych,
  • wykonanie programu sterującego,
  • zapisanie sygnałów wyjściowych sterownika – wysterowanie stanu wyjść,
  • obsługa komunikacji,
  • obsługa pozostałych podłączonych urządzeń,
  • diagnostyka.

Cykl pracy standardowego sterownika przedstawiony jest w formie graficznej na poniższym rysunku.

cykl pracy sterowika PLC
Cykl pracy sterownika PLC (Źródło: Sałat R., Korpysz K., Obstawski P., „Wstęp do programowania sterowników PLC”, Wydawnictwo Komunikacji i Łączności)

Wszystkie wyżej widoczne operacje są wykonywane w sposób cykliczny, stąd też działania te tworzą tak zwany cykl pracy sterownika. Dodatkowo napisane fragmenty programu możemy zdefiniować, w jakim momencie mają zostać uruchomione np. tylko raz po uruchomieniu czy co każdy cykl. Czas cyklu pracy sterownika PLC jest w dużej mierze zależny od złożoności programu, jakości napisanego kodu oraz samych właściwości sterownika.

Tryby pracy sterownika PLC

W sterownikach programowalnych występują trzy tryby pracy, które też jednocześnie mówią o jego aktualnym działaniu. Prezentują się one następująco:

  • tryb, w którym jest wykonywany program – RUN – jest to tryb właściwej pracy sterownika, który wykonuje się podczas normalnej pracy programu. Wszystkie fazy cyklu są realizowane, a jednocześnie ewentualne modyfikacje programu są niedostępne.
  • tryb, w którym sterownik jest zatrzymany – STOP – w tym trybie sterownik nie wykonuje żadnego programu oraz nie jest w stanie przyjąć zadania od użytkownika. Można dokonywać zmian w programie oraz wymuszać stany logiczne na wyjściach w sterowniku PLC.
  • tryb monitorowania – MONITOR – jeśli sterownik jest w tym trybie program wykonuje się normalnie a użytkownik ma podgląd na żywo w to co się dzieje
    w programie. Co istotne, można analizować aktualne stany na wyjściach i wejściach przy jednoczesnej możliwości wymuszania stanów logicznych.

Znajomość trybów pracy sterownika PLC pozwala na szybką diagnostykę danej maszyny. Nowe sterowniki wyświetlają nie tylko podstawowe informacje o trybach pracy, ale także numery błędów cpu czy też błędy związane np. z komunikacją.

Scroll to Top