iProgram.pl

iProgram

Sterowniki w latach 80. oraz 90. XX wieku

Rynek sterowników programowalnych na początku lat osiemdziesiątych XX wieku przyniósł kolejne kluczowe nowości. Sterowniki te używane są do dziś, w szczególności ze względu, że ułatwiają one pracę wielu osobom. Zapraszamy do artykułu, w którym dowiesz się, co istotnego wydarzyło się na rynku sterowników w latach 80. i 90. XX wieku.

Nowości w sterownikach w latach 80. XX wieku

Pierwszą nowinką lat 80. XX w. były moduły inteligentne, które były wyposażone w swój własny procesor. Takie nowe rozwiązanie pozwoliło realizować dużo bardziej skomplikowane funkcje obliczeniowe. W tym też czasie sterowniki zaczęły zastępować już nie tylko układy z wykorzystaniem przekaźników, ale też mikrokomputery oraz regulatory analogowe.

Sterownik PLC AB PLC5 - sterownik często wykorzystywany w latach 80-tych
Sterownik PLC AB PLC5 – sterownik często wykorzystywany w latach 80-tych (Żródło: www.theautomationblog.com/ask-me-anything-about-the-plc-5)

Rynek sterowników w połowie lat osiemdziesiątych bardzo gwałtownie się rozszerzył. Dotychczasowy rozwój tej dziedziny doprowadził do wzrostu konkurencyjności, a moda na stosowanie sterowników obiegła cały świat. Japońscy producenci zaczęli wieść prym w produkcji i sprzedaży małych sterowników. Były one znacznie tańsze od tych, które były dostępne dotychczas, a jednocześnie miały duże możliwości. W 1985 rok weszły do produkcji takie PLC, które wykorzystywały sieciowe połączenia sterowników. Pojawiły się również hierarchiczne układy sterowania i programy do wizualizacji.

STERISS i SA-100 –  polskie sterowniki PLC

W Polsce w latach 80. XX wieku projektowano i produkowano tylko dwa sterowniki. Pierwszy z nich to STERISS, który powstał w Instytucie Systemów Sterowania w Katowicach, a drugi SA-100 produkowano w Zielonej Górze przez Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Metrologii Elektrycznej METROL. W internecie oraz literaturze przedmiotu stosunkowo trudno znaleźć jakiekolwiek informacje dotyczące powyższych sterowników. Jeśli posiadasz informacje z tym związane, zapraszamy do kontaktu.

Sterowniki PLC w latach 90. XX wieku

W latach dziewięćdziesiątych XX wieku programowalne sterowniki logiczne były produkowane przez przynajmniej 6 firm, takich jak:

  • Modicon – modele Modicon 984 i Quantum Series,
  • Allen-Bradley (od 1994r. Rockwell Software) – modele PLC5, SLC500, MicroLogix 1000, ControlLogix L1,
  • General Electric-Fanuc – modele Series 5, GE 90-30, GE 90-70, VersaMax,
  • Omron – modele CV Series, CQM1, CS1,
  • Siemens – modele S5-135U, Simatic S7, PCS7,
  • Mitsubishi – modele z serii A Series.

Sterownik Allen-Bradley MicroLogix 1000 z 1996 roku można zobaczyć na poniższej fotografii.

Sterownik programowalny Allen-Bradley MicroLogix 1000
Sterownik programowalny Allen-Bradley MicroLogix 1000

Sterownik ten jest niewielkich wymiarów. Posiada 19 wejść oraz 11 wyjść. Warto pamiętać, że wyjścia tego sterownika są przekaźnikowe. PLC zaprezentowany na powyższym zdjęciu ma 25 lat. Pomimo tego jest w pełni sprawny i pracował do tego roku w maszynie sklejającej kartony. Ciekawostką jest to, że nie posiada on możliwości zaprogramowania sygnału reagującego na zbocze narastające lub opadające. W dzisiejszych czasach jest to oczywistą rzeczą i bardzo często używaną.

Scroll to Top