iProgram.pl

iProgram

Typy danych w sterownikach PLC

W językach programowania sterowników PLC dane, z którymi pracujemy, mogą występować w różnych postaciach np. liczby całkowite, zmiennoprzecinkowe, wartości liczników. Więcej o typach danych, z którymi na pewno się spotkasz podczas pisania nawet swojego pierwszego programu PLC, dowiesz się z poniższego artykułu.

Typy danych w sterownikach PLC – czym są?

Typy danych służą do określenia struktury danych w sterowniku PLC, zarówno danych stałych, jak i zmiennych, a w szczególności zakresu wartości, jakie mogą one przyjmować oraz obszaru pamięci, który potrzebny jest do ich przechowywania.

Typów danych w PLC występuje stosunkowo dużo. W poniższej tabeli przedstawiono najpopularniejsze typy danych, które warto znać.

Lp. Słowo Kluczowe Typy danych

Liczba bitów

1 Bool (Bit) Boolowiski

1

2 INT8 Ciąg 8 bitów

8

3 UINT8 8 bitów – bez wartości ujemnych

8

4 INT16 Ciąg 16 bitów

16

5 UINT16 (Word) 16 bitów bez wartości ujemnych

16

6 DINT (INT32) Ciąg 32 bitów 32
7 LINT Ciąg 64 bitów 64
8 UINT32 (DW) 32 bity – bez wartości ujemnych 32
9 REAL (Float) Liczba Rzeczywista

32

10 LREAL Liczba Rzeczywista Długa

64

11 String Ciąg znaków o zmiennej długości

7, 16, 32

12 Time Czas trwania
13 Date Data

Bool (Bit) – jest to chyba najpopularniejsza typ danych, może przyjmować tylko dwie wartości 0 lub 1. Używany np. do sygnalizacji wciśnięcia przycisku.

INT8 – dane te są przedstawiane za pomocą 8 bitów, czyli 1 bajtu. Można zapisywać dane w kilku formatach, takich jak dziesiętnym, szesnastkowym czy binarnym. W dziesiętnym przyjmie wartość od -128 do 127.

UINT8 – to nieoznaczony (Unsigned) INT8, czyli nie możemy zapisać za jego pomocą wartości ujemnych. W systemie dziesiętnym przyjmie wartość od 0 do 255.

INT16 – zapisuje takie same dane jak INT8, ale za pomocą 16 bitów, dzięki czemu przyjmuje wartości od -32768 do 32767.

typy danych lokalne
Typy danych dla zmiennych lokalnych dla sterownika Mitsubishi z rodziny Melsec Q
typy danych dla zmiennych globalnych
Typy danych dla zmiennych globalnych dla tego samego sterownika co typy danych zmiennych lokalnych

W innych sterownikach różnych firm taka konfiguracja może wyglądać całkiem inaczej, ale zasada zawsze będzie taka sama. Typy danych zostały również zapisane w normie IEC 61131, o której pisaliśmy w innym artykule. Zrobiono to po to, aby miały one taką samą reprezentację w całym świecie sterowników PLC.

Podsumowanie

Po zapoznaniu się możliwościami, jakie dają nam różne typy zmiennych, nie powinniśmy mieć problemu ze stosowaniem odpowiednich typów danych podczas programowania sterownika PLC. Odpowiednie stosowanie zmiennych jest bardzo ważną umiejętnością, ponieważ dzięki niej nasz program staje się zoptymalizowany, a co za tym idzie, dużo bardziej wydajny i niezawodny. Jest to szczególnie istotne przy pisaniu programu do PLC.

Scroll to Top